top of page

Karate Vodňany

Karate Vodňany – místo, kde bojové umění spojuje a inspiruje. Tradiční kořeny, moderní tréninky 

Karate ve Vodňanech

Jsme s vámi už od roku 1994. Od té doby jsme vychovali stovky karatistů i medailisty na závodech. 

unnamed (1).jpg

Náš tým

unnamed (10)-2_edited.jpg

Luděk Mann
4. DAN

Hlavní trenér karate a předseda oddílu

unnamed (7)-2_edited_edited.png

Richard Šefl
1. DAN

Trenér klubu

unnamed (5).jpg

Vláďa Švec
3. DAN

Trenér klubu

Časy tréninků
 

Tělocvična se nachází ve Víceúčelové hale ve Výstavní 726 Vodňany

Časy tréninků v tělocvičně platné od 1. 9. 2024

Pondělí 

                 17:30-18:30 Karate-nábor+Základní oddíl

                 18:30-20:00 Karate-pokročilí

                       

Středa   

              17:30-18:30 Karate-nábor+Základní oddíl

              18:30-20:00 Karate-pokročilí

unnamed (5).jpg

Nábor - Karate

 

- Nábor nových členů do oddílu karate bude od 2. září 2024 od 17:30 do 18:30

 - Noví zájemci z řad dětí (cca od 8 let) se mohou přihlásit do oddílu. Cvičení nových členů probíhá 2x týdně každé pondělí a středu od 17:30 do 18:30 Víceúčelová hala ve Výstavní 726 Vodňany

- Přihlásit se je možno kdykoliv na pravidelných trénincích.

- Oddíl se specializuje na tradiční formu karate, sebeobranu pro boj zblízka, kata, kumite, fyzické zdokonalování, ale i uvolňování těla, dechová cvičení a práci s vnitřní energií.

- Možný pokrok nových členů z oddílu nováčků do oddílu pokročilých, kde se cvičí vyšší dimenze Karate.

- Poplatky do oddílu se platí vždy v září na celý kalendářní rok. Poplatek činí 3000,- Kč, každý další sourozenec platí polovinu.

- Náš oddíl preferuje myšlenku, že karate má být dostupné každému bez ohledu na jeho talent.

- V oddíle udržujeme přátelskou atmosféru, kde se všichni navzájem podporují.

- Tréninky vedou zkušení trenéři s platnými trenérskými licencemi.

- Každý žák si může dohodnout individuální tréninky s trenérem.

- Navštěvujeme semináře s českými, ale i s zahraničními mistry.

- Přihlásit se je možno kdykoliv na pravidelných trénincích.

- Karate Vodňany úzce spolupracuje s TJ Karate České Budějovice, což je nejúspěšnější oddíl karate v České republice za posledních 10 let. Jako hlavní trenér zde působí Bc. Jiří Faktor: 7. dan, několika násobný mistr Československa v kumite, bývalý reprezentační trenér a mistr sportu. 

- Starší členové se dojíždí učit 1x týdně do Českých Budějovic k jednomu ze zakladatelů českého karate: mistru Václavu Liškovy: 8.dan, specializuje se na vnitřní formu karate.

Historie Karate

Původ karate se datuje daleko do minulosti, před více než tisíci lety. Když byl Daruma v klášteře Šao-lin v Číně, učil své žáky metodám rozvoje vytrvalosti a fyzické síly nezbytným k tomu, aby mohli snášet kázeň, jež byla součástí jejich náboženství. Fyzická tréninková metoda se dále rozvíjela a přizpůsobovala, až se stala tím, co dnes nazýváme šaolinskou metodou boje. Toto bojové umění bylo přeneseno na Okinawu a smísilo se s domácí ostrovní bojovou technikou. Vládce dávné Okinawy a pozdější feudální pán Kagošimy, nejjižnějšího výběžku ostrova Kjúšú v Japonsku, zakázal používání zbraní. To vedlo k rozvoji boje „prázdná ruka“ i k rozvoji sebeobranných technik.Toto bojové umění se díky svému čínskému původu nazývalo karate a psalo se ve znacích doslovně vyjadřujících „čínská ruka“. Moderní mistr tohoto umění Gičin Funakoši, který zemřel v roce 1957 ve věku 88 let, změnil znaky tak, že doslovně znamenaly „prázdná ruka“. Funakoši však zvolil tyto znaky i pro jejich význam v zenbuddhistické filozofii: „stát se prázdným“. Pro mistra bylo karate bojovým uměním, ale bylo také prostředkem tvorby charakteru. Napsal: Jako lesklý povrch zrcadla odráží vše, co je před ním, a jako se tichým údolím nese i slabý zvuk, tak musí žák karate vyprázdnit ze své mysli sobectví a zkaženost při úsilí vhodně reagovat na cokoli, s čím se může střetnout. Toto je význam kara, neboli „prázdná ruka“, v karate.
Karate bylo poprvé předvedeno japonské veřejnosti v roce 1922, kdy Funakoši, který byl tehdy profesorem na okinawské vysoké pedagogické škole, byl pozván, aby vyučoval a předváděl ukázky tradičního bojového umění pod záštitou ministerstva školství. Jeho ukázky tak zapůsobily na diváky a posluchače, že byl zavalen žádostmi, aby zůstal vyučovat v Tokiu,. Namísto návratu na Okinawu učil Funakoši karate na různých univerzitách a v Kódókanu - mekce džúdó - do doby, kdy byl schopen v roce 1936 ustavit Šótókan, velký mezník v historii karate v Japonsku.
Japonská asociace Karate byla utvořena v roce 1955 s Funakošim jako hlavním instruktorem. V té době měla tato organizace jen málo členů a několik instruktorů, kteří karate studovali pod vedením stárnoucího mistra. Asociaci uznalo ministerstvo školství v roce 1958. Téhož roku uspořádala asociace první Celojaponské mistrovství v karate, které se pak stalo každoroční záležitostí a pomáhalo ustavit karate jako soutěžní sport.
Úloha karate v moderní době je mnohostranná. Jako praktický prostředek sebeobrany se široce vyučuje v soukromých klubech a v Japonsku je součástí tréninkového programu pro policisty a členy ozbrojených sil. Velký počet vysokých škol nyní začleňuje karate do svých programů tělesné výchovy a jeho techniky se také učí vzrůstající počet žen. V Japonsku karate získává velkou popularitu jako soutěžní sport, který zdůrazňuje mentální kázeň stejně tak, jako fyzické schopnosti. To, co bylo původně vytvořeno na Dálném východě jako bojové umění, pak přežilo změny odehrávající se staletí, aby se stalo nejen vysoce účinným prostředkem sebeobrany beze zbraně, ale také vzrušujícím, vyzývajícím sportem, uspokojujícím nadšence na celém světě.
Gičin Funakoši „otec karatedó“, je spojujícím článkem doby, kdy karate bylo výhradně Okinavským uměním sebeobrany udržovaným v nejhlubším utajení, a mezi současností, kdy se stalo bojovým uměním cvičeným po celém světě. Pro svoji skromnost se zdráhal napsat svůj vlastní životopis. Rozhodl se pro to, až když mu bylo téměř devadesát let. Byl nejprve učitelem, ale po desetiletích studia pod vedením nejpřednějších mistrů věnoval celý zbytek svého života propagaci Cesty karate. Pod jeho vedením byly techniky karate systemizovány a modernizovány, do popředí byl postaven duchovní význam a karate se vyvinulo ve skutečné bojové umění.
 
Gičin Funakoši 1868 - 1957

Historie našeho klubu

Oddíl Karate ve Vodňanech založil v roce 1994 Ivo Hoffman 1. Dan, který se sem přestěhoval z Českých Budějovic, kde cvičil pod vedením Ing. Václava Lišky 8.Dan. Oddíl karate od začátku úzce spolupracoval z oddílem Aikido a později se oba oddíly spojily v jeden klub s názvem Shingi Tai Klub Vodňany. Oddíl Karate se od počátku zabýval výukou tradičního pojetí karate a nikdo z  žáků neměl ambice věnovat se sportovnímu karate. Pod vedení Ivo Hoffmana jsme se začali pravidelně zúčastňovat seminářů převážně Ing. Václava Lišky 8.Dan a Shihana Takeji Ogawi 10.Dan.

 

Jednu dobu jsme i dojížděli do Českých Budějovic , do oddílu  Václava Lišky. Od roku 1999 se začal Ivo Hoffman zúčasňovat několika armádních misí a tudíž oddíl předal svému žákovi Luďku Mannovi 4.Dan, který se stal stálicí oddílu a vede oddíl dodnes. V roce 2006 přišel do oddílu trenér Jiří Měkuta 1.Dan, který přinesl do oddílu sportovní pojetí karate. V roce 2007 zanikl Shingi Tai Klub Vodňany a oba oddíly karate i aikido se daly svojí cestou, přesto spolu stále úzce spolupracovaly a cvičily také ve stejné tělocvičně v Kulturnim domě ve Vodňanech. Oddíl aikido se začlenil pod Bohemia Aikikai a oddíl karate se v roce 2008 připojil jako satelitní oddíl pod TJ Karate České Budějovice, který vede Bc. Jiří Faktor 7.Dan a to pod názvem Karate–do Vodňany. V úzké spolupráci s oddílem z Českých Budějovic jsme začaly postupně získávat medailové úspěchy v kraji později i na národních a mezinárodních závodech.

 

V roce 2010 zaniká oddíl aikido. Koncem roku 2010 byla ukončena spolupráce s trenérem a metodikem Jiřím Měkutou, a s ním odešlo část členů.  V našem oddíle se výrazně pročistil vzduch a mohli jsme se tudíž opět vrátit ke koncepci, kde sportovní úspěchy nejsou jediným cílem. Vznikl pro pokročilejší žáky samostatný oddíl kde se učí mimo jiné i vnitřní Karate. Oddíl se věnuje i dalším společným volnočasovým aktivitám a funguje spíše jako kroužek  kde se všichni navzájem podporují. Začátkem roku 2023 jsme se přesunuly z tělocvičny v kůlturním domě do nové tělocvičny ve víceůčelové hale ve Vodňanech. pro rozvoj pohybových dovedností vznikly tři oddíly sportovní přípravky a pro dospělé kruhový trénink, crosffit, Thai box a cvičení pro těhotné.

Galerie

bottom of page